A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Заліщицька центральна міська лікарня" Заліщицької міської ради

Система охорони здоров’я Заліщик: від часу заснування й до наших днів: відрізок у 180 років

Заліщицька медицина має свою історію.

У Польщі в 18 ст., куди входила Заліщицька земля, на той час не було фактично ніякої організації з управління охорони здоров’я. Не спішила з організацією народного здоров’я і Австрія.

Австрійське керівництво не виділяло асигнувань на охорону здоров’я, крім того були відсутні лікарські кадри. Так, з 1776 р. до 1783 р. на всі санітарні і лікувальні заклади для всієї Галичини виділялось біля 25 тисяч гульденів щорічно. Не було лікарів із місцевого українського населення. організовувалися прийоми для хворих і в першу чергу для бездомних при монастирях.

У Львівській науковій бібліотеці ім.В.Стефаника знайдено першу згадку про Заліщицький шпиталь. У щотижневому додатку до “Gazety Lwowskiej” № 45 від 7 листопада 1857 року з кількох газетних рядків дізнаємося, що Заліщицький народний шпиталь збудовано в 1838 році за рахунок грошових внесків, зібраних із жителів Заліщанщини. Шпиталь був розрахований на 30 ліжок. Одним із перших керівників шпиталю був лікар Ян Соловський. Який помер у 1919 р. і похований на старому цвинтарі у Заліщиках, про що свідчить надпис на надгробній плиті « Tu spoczywa S.P. D-r Jan Solowski dyrektor szpitala. Zmarl 1854-15.08.1919. Przezywszy lat 65»

У щотижневому додатку цієї ж газети за № 49 від 6 грудня 1856 року писалось, що станом на 1856 р. у Чортківській окрузі, куди входила і наша сучасна Заліщанщина, було три шпиталі, 5 аптек, 8 лікарів, 5 хірургів, 4 акушерки, 2 будинки для бідних, 1 лікар щеплення віспи.

Колишній панський маєток, а пізніше терапевтичний корпус лікарні

Відсутність фінансів не давало можливостей утримувати лікарню. Мав місце високий відсоток лікарняної летальності. Якість лікування і догляду за хворими були на низькому рівні.

Лікування в лікарні було платним. Вартість лікування за один день в лікарні в залежності від класу становила: І клас – 6-8 крон, в ІІ класі – 4-5 крон, в ІІІ класі – 1-2 крони. Крім лікарні , на території Заліщик була організована європейська община на 20 ліжок, де щорічно лікувалось – 41 хворих. Керівництво в основному здійснювали монахині, вони і проводили «лікування».

Кількість лікарняних ліжок в Заліщицькому повіті помірно збільшувалася. Так, в 1909 р. уже було 60 ліжок, в 1913 р. – 74 ліжка. Лікування в лікарні проводилось за всіма спеціальностями, за гроші лікувався будь-який хворий. В Заліщицькому повіті в 1899р. на державній службі працював 1 лікар, а в 1909 р. було вже 8 лікарів.

Працювали і виконували функцію середнього медперсоналу сестри милосердя. Це були в основному монахині, які проходили підготовку для проведення медичних маніпуляцій в різних релігійних організаціях.

Під час панування Польщі медичне обслуговування населення в порівнянні з австрійським пануванням майже не змінилось. Держава не виділяла кошти на утримання медичних закладів. Таких медичних закладів, як поліклініки, диспансери, дитячі і жіночі консультації взагалі не було. У Заліщицькому повіті були організовані «осередки здоров’я», де надавалась амбулаторна допомога.

У 1912 р. лікаря Маріяна Долинського було призначено на посаду директора Загальної Лічниці, яка обслуговувала Заліщицький та Борщівський повіти.  Долинський був лише один хірург на цілу округу. Він був досвідченим хірургом, великим гуманістом і патріотом. Своїм обов’язком, крім лікарської практики, лікар вважав активну громадсько-політичну діяльність, вів здоровий спосіб життя, був спортсменом. М.Долинський чимало часу віддавав зубожілим українським селянам, намагався допомагати їм чим міг, а, зокрема, у медично-лікувальних справах, дуже часто не вимагаючи плати.

Головний лікар Долинський М.А.

Така діяльність лікаря-хірурга М.Долинського не подобалася польській владі. Його не хотіли бачити на державній роботі у лікарні і відправили на пенсію ще у повній силі фізичних та інтелектуальних можливостей. І тоді М.Долинський відкрив у Заліщиках свою приватну лікарську практику.

В усьому повіті не було, мабуть, людини, яка б не знала бодай з виду лікаря М.Долинського. А з виду запам’ятати було його зовсім легко, бо нагадував він собою здоровенного козарлюгу: був вище середнього зросту, славної спортивної будови, носив довгі козацькі вуса. І навіть у найбільші зимові морози ходив з непокритою головою навіть тоді, коли вибирався до хворого за кільканадцять кілометрів. Так пише про нього В.Верига у своїй книзі «Там, де Дністер круто в’ється».

У 1939 р. радянська влада заарештувала М.Долинського, його дружину і двох синів. Усі вони були знищенні у тюрмах і на засланні.

На початку квітня  2013 року в колективі медиків районної лікарні було обговорено питання увічнення пам’яті лікаря – хірурга, патріота М.Долинського. В травні того ж року відбулося відкриття меморіальної дошки на будівлі лікувального корпусу лікарні з нагоди 145-річчя від дня народження видатного сина України. 

Меморіальна дошка Мар’яну Долинському

Ініціатором  увіковічнення пам’яті лікаря Долинського М.А.,  був історик, член національної спілки журналістів України, житель м.Заліщики Дрозд Василь Григорович, який на основі спогадів старожилів району видав книгу «З клятвою Гіпократа та Україною в серці».

На свято була запрошена внучка Мар’яна  Долинського - доктор історичних наук, професор Українського католицького університету м.Львів – Мар’яна Долинська. 

Виступ М.Долинської на відкритті меморіалу
а честь 145-річчя від дня народження
дідуся - першого директора Заліщицької Лічниці

У відкритті меморіальної дошки взяли участь представники районної та міської влади: голова Заліщицької районної ради – Дрозд І.П., голова районної адміністрації – Барчук О.О., міський голова – Бенев’ят В.С., головний лікар Заліщицької лікарні – Оскоріп В.М., медична громадськість та жителі міста.

Відкриття меморіальної дошки М.Долинському

 

Вручення головним лікарем Оскоріпом В.М. пам’ятної відзнаки внучці першого директора лікарні Мар’яні Долинській.

За панської Польщі за утримання хворого в лікарні потрібно було платити від 4 до 12 злотих, а за навіть нескладну операцію 300-400 злотих. У той же час , середньо-місячний заробіток становив 35 злотих. Заліщицька лікарня обслуговувала переважно урядовців та офіцерів польської армії, що приїздили сюди на відпочинок, а лікування для бідних було недоступним. У лікарні працювала каса хворих. Кожен член каси повинен був платити 2 % своєї заробітної плати щомісячно. На випадок хвороби вони отримували медичну допомогу безкоштовно. У лікарні сестрами працювали монахині.

У 1934 році лікар К.Лазарович ( K.Lazarowicz) в 7 номері журналу «Zdrowie Publiczne»  не скриваючи правди писав: « Якщо хворий не спроможний заплатити за лікування готівкою, то краще перехворіти вдома, навіть в найгірших умовах, а може й вмерти, ніж іти в лікарню, з наступним ризиком втратити своє майно. Щоб сплатити лікарні борги.

Прихід Радянської  влади на територію західних областей України спричинив ріст сітки лікувально-профілактичних закладів. У 1940 році з районного бюджету, який перевищував три млн.крб, на охорону здоров’я виділено 100 тис. крб. Працювали лікарня, поліклініка.

Після 1945 р. в Заліщиках функціонувала лікарня на 75 ліжок, були відкриті такі відділи: хірургічний, терапевтичний¸ дитячий, пологовий.

Головним лікарем був призначений Рибаченко Є.А. В той час в лікарні працювало: хірург Юнда, який пізніше став доктором медичних наук, республіканським сексопатологом , терапевт Магда М.П. , педіатр Бойко З.І., акушер-гінеколог Новак Г.О., зубний лікар – Новак М.П.

З 1945 року швидкими темпами розвивається мережа лікувально-профілактичних установ, значно поліпшується спеціалізована медична допомога населенню. Були відкриті районна санепідемстанція, жіноча та дитяча консультації¸ розпочала роботу клінічна лабораторія. З метою підвищення кваліфікації середнього медичного персоналу у 1945 році в Заліщиках були відкриті 1,5 річні курси медсестер. Велику роль у справі підвищення кваліфікації лікарів відіграло проведення атестації хірургів та акушер-гінекологів.

З 1946 року почав діяти в районі госпіталь інвалідів Великої Вітчизняної війни. Разом з пересувним військовим шпиталем, який з того часу осів стаціонарно у мальовничих Заліщиках, приїхали досвідчені хірурги Меркулов В.І., Поляківський В.В., які привезли з собою велику школу польової хірургії. За десятки років ці хірурги зробили тут тисячі операцій як колишнім фронтовикам, так і іншим хворим, які зверталися по допомогу. У той повоєнний час у цьому медичному закладі рівень хірургічної допомоги був досить великим. І по нині добрим словом згадують імена цих хірургів, які відійшли у вічність.

У післявоєнний період теплі Заліщики стали місцем розташування обласних медичних закладів: дитячого протитуберкульозного санаторію, будинку дитини, який очолювали Орган О.М., Балицька С.П. Згодом його перепрофілювали на ревматологічний санаторій. Працював також протитуберкульозний диспансер, головним лікарем якого був Квасницький І.В. Головний лікарем районної лікарні працював Божко І.С. Завідуючими відділами були: хірургічним – Кутасевич Я.В., пологовим – Романовська П.А., дитячим – Балицька С.П., терапевтичним – Вікторенкова З.С.

 

Колектив Заліщицької районної лікарні 1947р.

За успіхи, досягнуті в галузі охорони здоров’я населення орденом Трудового Червоного Прапора нагороджено завідуючу пологово-гінекологічним відділом Романовську П.А.

Кількість лікарів в Заліщиках на кінець 1951 року досягло 22 у районній поліклініці працювали кабінети: хірургічний, терапевтичний, очний, неврологічний, ЛОР – кабінет, шкірно-венерологічний, фізіотерапевтичний, рентген-кабінет. Функціонувала клініко-діагностична та біохімічна лабораторія, а також комісії ЛКК, ЛТЕК.

Медичні працівники районної лікарні 1962р.

На сесії Заліщицької районної Ради депутатів трудящих 31 травня 1965 року обговорювали питання про стан медичного обслуговування населення. На території району працюють центральна районна лікарня у м.Заліщики, лікарня у селищі Товстому та дві дільничних лікарні у селах Зозулинці і Устечко. Заслуженою повагою серед населення користуються лікарі Рибаченко, Гандельман, Перецька, Джевага, Кутасевич, Трилінська та багато інших.

Поступово розвивалася і зміцнювалася мережа медичних закладів району, їх матеріально- технічна база, значно зросла кількість медичного персоналу. Ці зміни стали можливими завдяки організаторам охорони здоров’я, котрі працювали головними лікарями  в різні роки. Це – Рибаченко Е.А., Божко І.С., Крищишин В.П., Удод Р.І., Гриців В.Є., Синоверський Л.В., Романюк В.М.

Заліщицька центральна районна лікарня на сьогодні це мікрорайон на території міста, сучасний комплекс лікувальних установ. Тут функціонують: хірургічне, терапевтичне, травматологічне, акушерсько-гінекологічне, неврологічне, реанімаційне, інфекційне відділення для дітей та дорослих, приймально-діагностичне відділення екстреної медичної допомоги, поліклінічне.

Лікувальний  корпус після реконструкції

Лікарня розгорнута на 160 ліжок, обслуговує понад 47 тис. жителів району , а також із сусідніх районів Тернопілля. За рівнем свого технологічного оснащення районна лікарня є однією з найсучасніших серед районних закладів охорони здоров’я в Україні. Подібна перебудова лікарні та її переоснащення здійснені вперше за понад сто років роботи медичного закладу.

Терапевтичне відділення лікарні до реконструкції у нижньому парку міста

 

Лікувальний корпус до реконструкції 2011р.

У стислі строки з липня 2011р. і до відкриття у вересні 2012р. були прийняті радикальні рішення і виконані якісні роботи з глобальних перетворень лікарні.

Реконструкція корпусів райлікарні розпочалася із закладанням першого каменя. Чин закладки першого каменя у фундамент новобудови здійснив о.Олег Винницький . На цій урочистій події були присутні медичний персонал, організатори і  фундатори майбутньої реконструкції на будівництві.

Освячення фундаменту до початку реконструкції

 

Лікувальний  корпус після реконструкції

Зараз у розпорядженні медиків і пацієнтів – модернізована, реконст- руйована і добудована районна лікарня площею 10,7 тис. квадратних метрів:

Поліклінічне відділення після реконструкції

 

Оновлена територія лікарні 2013р.

  • проведена реконструкція старого фонду та добудовано нові приміщення швидкої медичної допомоги;

  • триповерховий корпус, в якому облаштовано відділення анестезіології та реанімації, прийомного покою;

Коридор хірургічного відділу під час реконструкції

Коридор хірургічного відділу після реконструкції

Лікувальний корпус під час реконструкції

  • будівлі господарського блоку;

Роботи під час будівництва господарської частини

  • добудовано третій поверх дитячого відділення;

Реконструйований корпус дитячого відділення, дитячої та жіночої консультації

  • усі приміщення укомплектовано новими меблями;
  • прокладено нову теплотрасу, водогін та каналізацію.

Котельня після реконструкції

Колектив лікарні приймав безпосередню участь проводячи благоустрій території під час реконструкції медзакладу.

Благоустрій території силами медпрацівників

Придбано нове сучасне обладнання на суму майже  27 мільйонів гривень.

Медики працюють з сучасною технікою, проводять лікувальні та багатопрофільні комплексні діагностичні процедури.

Кювези для новонароджених у пологовому відділенні

Родзал

Функціонують три операційні зали з автономним освітленням, центральною подачею кисню, сучасними операційними столами, освітлювальними лампами.

Оновлена операційна

Наші хірурги пройшли навчання у клініках Києва, Харкова, Донецька, Тернополя та за кордоном. Успішно виконано десятки лапароскопічних і травматологічних операцій, які дозволяють швидко реабілітувати хворого.

За кошти інвестора придбано УЗД – апарат, аналогів якому в державі існує лише три, а також пересувний рентгенологічним комплекс «Аква» - другий в Україні.

УЗД – апарат в приймально-діагностичному відділі

Не кожна районна лікарня може похвалитися ліжками – трансформерами у пологовому відділенні, функціональними ліжками у всіх палатах інших відділень, новим твердим і м’яким інвентарем, що є у нашому медичному закладі.

 

Ліжко – трансформер

А ще 6 машин служби невідкладної медичної допомоги на базі автомобілів Фольксваген класу В і С, і з них 1 реанімобіль.

Автопарк Заліщицької ЦРЛ

Усі робочі місця лікарів комп’ютеризовано, забезпечено спеціальною технікою та проведено підключення до загальної мережі з можливістю виходу в Інтернет: придбано 70 комп’ютерів на суму понад 300 тис.грн. Усі комп’ютери підведено до головного сервера, де сформована база даних медичного обліку пацієнтів.

Районна лікарня є базою для проходження інтернатури для студентів медичних коледжів і вищих навчальних закладів із спеціальностей: терапія, хірургія, акушерство-гінекологія, неврологія, анестезіологія, стоматологія.

Медична сестра терапевтичного відділення з лікарями –інтернами

Головна медична сестра Яковець І.І. з практикантами медичних коледжів

Медичні працівники краю реалізують завдання удосконалення системи медичної допомоги. Усе це допомагає раціоналізувати лікувальний та діагностичний процеси і підвищити якість догляду за хворими.

З метою спільного вирішення проблем медичної галузі, наступності у наданні медичної допомоги хворим від первинної до вторинної ланки в районі проводяться спільні медичні ради з колективами Заліщицької та Товстенської  лікарень, Центру сімейної медицини.

Лікарський колектив на медичній раді

За підсумками піврічь медичні колегії на базі Заліщицької районної лікарні проходять за участю начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА та представників районної влади.

Підсумкова медична рада за участю
начальника УОЗ  ОДА Богайчука В.Г.,
голови РР Дрозда І.П.,
заступника голови РДА Краснюка В.П.,
нач. райздороввідділу Тимчук М.Ю.

У 2015р. на базі райлікарні проводилась нарада начальників Інформаційно-аналітичних Центрів України

Учасники наради 2015

під головуванням С.О.Дяченка – заступника директора Центру медичної статистики МОЗ України, по впровадженню «Діагностично-споріднених груп», включення Заліщицької ЦРЛ в пілотний проект.

Начальники інформаційно-аналітичних Центрів України в Заліщицькій лікарні 2015

Нарада проводилася за участю начальника управління охорони здоров’я ОДА Богайчука В.Г.

Виступ начальника УОЗ ОДА Богайчука В.Г.

У 2017р.  Заліщицьку районну лікарню з волонтерською місією відвідала делегація лікарів –рентгенологів США «Лікарі без кордонів».

У 2018 році ними було виділено благодійно  обладнання ,а  саме – ректоскоп та інфузомат , для потреб районної лікарні.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора